DHZ Spišská Belá
Petzvalova 15 
059 01 Spišská Belá 

052/45 911 50
dhzspisskabela@gmail.com 
Články - Hierarchia
Články - Domov » Informácie » Štát chce viac zapojiť dobrovoľných hasičov
Štát chce viac zapojiť dobrovoľných hasičov

V sobotu  21.decembra 2013 sa uskutočnila pracovná schôdza členov Dobrovoľného hasičského zboru v Spišskej Belej (ďalej len „DHZ Spišská Belá“). Schôdzu viedol Maroš Vaverčák, predseda DHZ spolu s primátorom nášho mesta Štefanom Bieľakom.  

Na tomto stretnutí predseda DHZ prezentoval výsledky činnosti DHZ Spišská Belá počas roka 2013, ktorého členovia zároveň pôsobia aj v Mestskom hasičskom zbore. Primátor mesta  poďakoval hasičom za nezištnú pomoc počas povodní, požiarov (najmä lesných) či iných mimoriadnych situácií, nakoľko naši hasiči boli vždy primátorovi mesta „po ruke“.  

Predseda DHZ s primátor mesta prezentovali návrh nového zákona o dobrovoľnej požiarnej ochrane SR. Podľa tohto návrhu zákona pri požiaroch, povodniach, ale aj dokonca pri dopravných nehodách chce štát viac využívať dobrovoľných hasičov. Spoluprácu profesionálov a dobrovoľníkov pri zásahoch upravujú materiály, ktoré na svojom rokovaní 6. novembra 2013 schválila vláda SR. Minister vnútra SR Róbert Kaliňák povedal, že na Slovensku sú stále červené body, kde dojazd hasičov na miesto nehody trvá 30 minút. Túto situáciu by mala zlepšiť práve spolupráca s dobrovoľníkmi, ktorú rieši návrh celoplošného rozmiestnenia síl a prostriedkov hasičských jednotiek na území SR, ktorý schválila vláda. Dobrovoľným hasičom, ktorí o to prejavia záujem (t.j. o takú to spoluprácu), štát má poskytnúť výcvik, ročný finančný paušál a tým, ktorí nemajú výstroj, ju bude postupne dopĺňať v rámci európskeho projektu. Stále to však podľa Kaliňáka predstavuje menšie náklady, než keby sa mali vo veľkej miere zvyšovať počty profesionálnych hasičov. Novou legislatívou sa rušia obecné (mestské) hasičské zbory a zriaďuje sa dobrovoľný hasičský zbor obce, resp. mesta. Zákon o Dobrovoľnej požiarnej ochrane SR, ktorý schválila vláda, má nadobudnúť účinnosť 1. marca 2014. V súčasnosti je v procese prerokovania v Národnej rade SR.

 

DHZ Spišská Belá bol navrhnutý do celoplošného rozmiestnenia síl a prostriedkov hasičských jednotiek v SR „do A- kategórie“. Uvedený zámer štátu počíta so zaradením DHZ do troch kategórii– A (najvyššia forma spolupráce), B (stredná), C (najnižšia). Jednotlivé kategórie dávajú určité väčšie možnosti daným DHZ, ale zároveň aj väčšie povinnosti voči štátu v súčinnosti s profesionálnymi hasičmi (povinnosť zásahu, keď o to požiadajú profesionálni hasiči). V podstate charakter DHZ sa nebude meniť, jeho členovia stále zostanú len dobrovoľnými hasičmi mesta, avšak štát má vytvoriť lepšie podmienky na fungovanie DHZ podľa kategórie ich zaradenia. Uvažuje sa, že v prípade A - kategórie by DHZ  dostal ročne 3300 EUR na svoju činnosť. Primátor mesta a DHZ Spišská Belá už písomne oznámili, že majú záujem byť zaradený do celoplošného rozmiestnenia síl a prostriedkov hasičských jednotiek v SR „v kategórie A“.  Zároveň primátor mesta spolu s DHZ písomne požiadali o pridelenie už používanej hasičskej zásahovej techniky - hasičského nákladného cisternového vozidla zn. TATRA 148 (vhodnú aj na hasenie požiarov v ťažšom teréne), ktorá by mohla nahradiť súčasnú ŠKODU 706. Na definitívne zmeny si budeme musieť počkať do marca tohto roka.

Pridal podol dňa 01/03/2014
Komentáre
Žiadne komentáre.
Pridať komentár.
Pre pridanie komentra musíte byť prihlásený.
Partnerské stránky
Posledné články
Belianski dobrovoľní hasiči...
Štát chce viac zapojiť dobr...
Plošné rozmiestnenie síl a ...
Správa o činnosti DHZ Spišs...
Výročná schôdza 2011
Prihlásenie
Meno

HesloNie ste členom?
Kliknite sem
a zaregistrujte sa.

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.